Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Prototyp zbrane číslo: 1130

Image Image

Mohlo by sa zdať, že po skončení studenej vojny Ruská mašinéria nechŕli toľko nových zbraní. Ale zdanie ako vždy klame, o čom sa presvedčíte aj pri čítaní tohoto článku.

"Experimentálny prototyp 1130" je zatiaľ názov nepomenovanej malej automatickej zbrane určená pre profesionálnych a amatérskych nadšencov zbraní, ktorá vznikla zásluhou pána Alexeja Kovaľova, ktorý sa podujal zhotoviť malú automatickú zbraň s hmotnosťou pištole. Každému musí byť jasné, že zhotoviť spoľahlivú automatickú zbraň v hmotnosti cca 1 kg je nesmierne obtiažne, preto aj vývoj tohto prototypu bol otázkou mnohých postupov v konštrukcii. Nakoniec ostalo na princípe "kĺzavého" záveru, čo okrem spoľahlivosti zasúvania ďalšieho náboja zaručovalo aj pomerne rýchlu kadenciu ktorá sa mohla vyšplhať až na 1200 rpm, treba však poznamenať, že optimálna je cca 450 rpm.

Možno vás ešte trošku prekvapí, že prototyp je postavený na báze pištoľa Makarov PM. Vyrábať by sa mal v dvoch modifikáciách a to 9 mm Makarov a 9 mm Parabellum pri celkovej dĺžke 220 resp. 230 mm, kde hlaveň má dĺžku 1150 resp. 160 mm pri celkovej hmotnosti cca 1020 g (nadstavec je o hmotnosti cca 400g). Maximálna kadencia je v rozmedzí hodnôt 600-700 rpm. Pri experimentoch sa vyskytol dosť veľký problém so zásobníkom, nakoľko bolo potrebné zabezpečiť bezproblémové zasunutie ďalšieho náboja a tu práve pomohli Kovaľove dlhoročné skúsenosti v oblasti "malých zbraní", ktorý upravil rádius ústia zásobníka a tým problém vyriešil.
No uvidíme ako sa "uchytí" táto Ruská novinka vo svete zbraní, no napriek tomu určite stojí za povšimnutie.

Image Image