Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Predstavenie nových slovenských pištolí ZVS 20 a ZVS 21

 

Dňa 6.4. 2013 bola redakcia E-zbrane.sk pozvaná na predstavenie novej slovenskej pištole značky ZVS, ktoré zorganizovala firma AMUNEX s.r.o. na strelnici Horáreň Nový Tekov. Samozrejme, že sme neodmietli možnosť vyskúšať novú slovenskú zbraň.

Naposledy sme túto možnosť mali v roku 2001 s dnes  úspešnou zbraňou K100, ale to už je história.  Hneď na začiatok musíme pochváliť organizátorov, že spojili príjemné s užitočným, a to tým, že prezentáciu zakomponovali medzi strelecké súťaže a nepriamo zvýšili počet záujemcov o prezentáciu. Okrem prezentácie a súťaží si priaznivci zbraní mohli vyskúšať streľbu z rôznych druhov zbraní a na stanovišti Asociácii LOS-SK nový druh obrannej streľby. 

A aké boli naše prvé pocity so zbraňou?
Na prezentáciu boli poskytnuté modely ZVS P20 a ZVS P21 v kalibri 9 mm Luger. Vo firemnom letáku môžeme nájsť aj zbrane kalibru 40 SW, avšak v súčastnosti ešte prebieha ich dolaďovanie. Konštrukčný rozdiel medzi P20 a P21 je len v dĺžke hlavne, P21 ju má o 20 mm dlhšiu. Prvým pozorovaním sme si všimli veľmi dobré opracovanie častí zbrane a pocítili pohodlný úchop (štandardne budú v balení dodávané tri chrbty rukoväte). Všeobecne možno konštatovať, že ide o ergonomicky vydarenú zbraň. Zbraň má obojstrannú páčku záchytu záveru, prestaviteľný  záchyt zásobníka s možnosťou prehodenia páčky na ľavú a pravú ruku, zapustený zásobník do rámu zbrane a obojstrannú poistku s integrovaným systémom vypustenia bicieho kohúta. Podrobný popis technických vlastností zbrane si necháme do budúcnosti pri prípadnom teste zbrane.
 
 
Ako prvý sme vyskúšali kompakt P20. Zásobník zapadol do šachty bez zbytočného odporu. Zamierili sme cez pevné trojbodové mieridlá a zatlačili spúšť. Spolu sme vystrieľali tri zásobníky  (mimochodom náboje boli taktiež značky ZVS) hlavne so zameraním na chod spúšte a celkové pohodlie pri streľbe. Streľba zo zbrane bola vzhľadom na jej konštrukciu príjemná, spätný ráz nebol výrazný. Chod spúšte v režimoch SA/DA bol dlhší, čomu nasvedčuje zameranie zbraní na ozbrojené zložky, resp. na defenzívnu obranu. Vzhľadom na skutočnosť, že nie sme profesionálny strelci bola presnosť zbrane viac ako postačujúca. Z pochopiteľných dôvodov (dlhšia hlaveň) bola presnosť pri P21 ešte výraznejšia, na základe čoho výrobca určite postaví aj športový model.  Veľmi sa nám páčil "nenásilný" chod vypúšťania bicieho kohúta spojeného s bezpečnostnou poistkou. Počas streľby sme nezaznamenali žiadnu poruchu, aj keď niekoľko vystrelených zásobníkov nemôže podať relevantné informácie o streľbe a spoľahlivosti zbrane. 
Odporúčaná cena modelu P20 bude výrobcom stanovená na hodnotu 610 Eur, P21 bude o niečo drahšia. Cena je oproti konkurenčným značkám o niečo vyššia, avšak spokojnosť budúcich majiteľov ukáže jej opodstatnenosť. 
 
 
Technický riaditeľ a vedúci vývoja Ing. Ladislav Skoupý
 
Po prezentácii nasledovala tlačová konferencia so zástupcami ZVS, na ktorej sme sa dozvedeli zameranie budúceho výrobného programu firmy. Tlačovú konferenciu zhrnieme v bodoch. 
 
- okrem predvedených verzií budú budúci rok predstavené aj verzie P10 a P30,    
- na športovú streľbu bude primárne určený model P21 Competition, ktorý bude mať SA režim, nebude mať vypúšťanie bicieho kohúta, chod spúšte bude naladený na športovú streľbu s možnosťou regulácie a model bude mať mikrometrické mieridlá,
- firma sa postupne zameria na všetky kategórie užívateľov, 
- pre americký trh sa pripravuje aj verzia so spúšťovým mechanizmom DAO, konkrétne model P30 Subcompact, ako obranná zbraň,
- v kufríkovom balení so zbraňou budú 2 zásobníky, 3 vymeniteľné chrbty, čistenie a plnička zásobníkov, 
 
 
- záujem o zbrane už prejavili štáty ITA, CAN, USA, IRAK. Zásielka 1000 ks do Iraku  nemohla byť koncom roka 2012 vybavená na základe nezabezpečenia zásobníkov.
- pripravujú sa rôzne kalibre a aj malokalibrový kit pre model P20.
 
A čo na záver? 
Z uvedenej prezentácie sme mali dobrý pocit, že na slovensku máme ďalšieho výrobcu zbraní z kedysi "zbrojárskeho" mesta - Dubnice. Taktiež z prezentovaného výrobného programu možno jednoznačne povedať, že pri zbraniach ZVS sa nejedná  o chvíľkové pobláznenie, ale o seriózny konkurencieschopný výrobný program. Predaj na civilnom trhu by mal začať už v auguste. 

 

Technické parametre:

ZVS 9 mm Luger

P 20

P 21

Dĺžka hlavne

101 mm

121 mm

Hmotnosť so zásobníkom

780 g

831 g

Kapacita zásobníka

16

16

Dĺžka/výška/šírka

190/132/38

210/132/38

 

 

Fotogaléria: 

text a foto: Ing. Mário Adamík