Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Sabatti Rover 600 kalibru 7,62x39 - Talian s ruskou dušou

S nábojom kalibru 7,62x39 sa väčšina našej zrelej mužskej populácie prvý krát stretla počas základnej vojenskej služby.

Tento puškový náboj stredného balistického výkonu bol vyvinutý v Sovietskom zväze počas II. svetovej, do výzbroje bol však zavedený až po vojne. Prvotne pre samonabíjaciu pušku SKS, neskôr pre svetoznámu útočnú pušku Kalašnikov AK-47. V súčasnosti ide stále o náboj vyrábaný v enormných množstvách a neexistuje snáď žiaden vojnový konflikt na svete, kde by sa nevyskytol. Aj keď v minulosti išlo výlučne o náboj určený pre vojenské účely, s rozmachom predaja pôvodne vojenských zbraní na civilné účely si náboj získal svoju popularitu aj pre lovecké a športové použitie. V súčasnosti predovšetkým na americkom kontinente sa teší veľkej obľube a vzhľadom na cenu takýchto zbraní a streliva konkuruje svojmu americkému loveckému výkonovému ekvivalentu, náboju kalibru 30-30 Winchester. U nás bolo bohužiaľ dlhé roky nezmyselnou zákonnou úpravou obmedzujúcou dĺžku nábojnice zakázané tento kaliber používať na lov raticovej zveri, aj keď energeticky prevyšoval iné povolené náboje. Nedávnou zmenou legislatívy však dostal oprávnene zelenú a nateraz sa začína tešiť čím ďalej väčšej obľube aj u časti slovenskej loveckej komunity. Príjemné strelecké vlastnosti a to predovšetkým nízky spätný ráz, ako aj dobrá ranivosť predurčujú tento náboj pre lov na kratšie a stredné vzdialenosti. Aj tu však treba pamätať na jeho určité obmedzenia, predsa len neodpúšťa všetky chyby a určite by som ho nedoporučoval pre začínajúceho, nevyzretého strelca. V rukách skúseného lovca, ktorý netrpí loveckou horúčkou, vie si počkať a presne umiestniť ranu, je v kombinácii s vhodnou zbraňou veľmi účinným nástrojom. A aj keď originálnych loveckých zbraní komorovaných na tento kaliber je naozaj ako šafranu, jednou z dovážaných zbraní na našom trhu je práve predstavovaná guľovnica talianskeho výrobcu Sabatti.             

               

História

História tejto na Slovensku menej známej značky začína už v 17. storočí v talianskom údolí Gardone Val Trompia, ktoré je Mekkou talianskych výrobcov ručných palných zbraní. Zbrojovka v jej novodobej modernej podobe vznikla v roku 1960, kedy syn Antonia Sabattiho založil novú spoločnosť na výrobu brokovníc. Postupom času firma rozširovala portfólio svojej výroby a dnes produkuje nielen brokové, ale aj kombinované a guľové zbrane predovšetkým pre poľovné a športové účely.

Konštrukcia

Sabatti Rover 600 je klasickou opakovacou guľovnicou vychádzajúcou z viac ako sto rokov overeného systému Mauser. Hlaveň zbrane je vyrobená kovaním za studena a v prevedení Standard má dĺžku 560 mm. Vývrt so štyrmi pravotočivými drážkami má stúpanie 9,5“, hmotnosť zbrane je 3,2 kg. Celková dĺžka zbrane je 1066 mm. Hlaveň je plávajúca a jej zapažbenie je precízne. Hlaveň sa na žiadnom mieste nedotýka pažby, medzi hlavňou a predpažbím je rovnomerná škára po celej jej dĺžke až k puzdru záveru, čo má pozitívny vplyv na presnosť.

Puzdro záveru je vyrábané z oceľového výkovku chróm-molybdénovej ocele trieskovým obrábaním, súčasťou puzdra záveru je výstupok, ktorým je puzdro pevne kotvené v pažbe a je ním prenášaná značná časť energie spätného rázu pri výstrele. Záver je vyrobený z jedného kusu ocele trieskovým obrábaním, bez povrchovej úpravy, v pôvodnej farbe kovu, na povrchu leštený. Použitý systém uzamykania je vyššie spomenutý modifikovaný „Mauser 98“. Dva uzamykacie ozuby sa uzamykajú do puzdra záveru, uhol otočenia kľuky je cca 90°. Tretím poistným bodom je samotná kľuka záveru, ktorá zapadá do vybratia v puzdre záveru.

Ide o zjednodušenie oproti tretiemu ozubu u pôvodného systému Mauser, ktoré prispelo k hladšiemu chodu záveru. Zakončenie hlavy kľuky je kvapkovitého tvaru, pričom kľuka ma príjemný sklon padnúci do ruky. Zbraň má vnútorný krátky vyťahovač a odpružený vyhadzovač zakomponovaný v lôžku pre dno nábojnice v čele záveru. Táto konštrukcia je bežná pre väčšinu dnešných moderných loveckých opakovačiek. V čele záveru je zahĺbenie pre dno nábojnice, ktoré obopína jej dno takže po uzamknutí záveru dôjde k dokonalejšiemu utesneniu dna nábojnice a aj pri prerazení zápalky alebo prasknutí nábojnice je strelec čiastočne chránený. Jediná cesta unikajúcich plynov pri takejto nehode je potom cez otvor pre úderník do vnútra záveru, kde v spodnej strane záveru sa nachádza ďalší otvor, ktorý odvedie plyny do zásobníkovej šachty. Ide o jednoduchý a pritom bezpečný systém.

Takáto konštrukcia je použitá napríklad aj u opakovacích pušiek Remington 700. Chod záveru je hladký, záver je vedený pomocou uzamykacích ozubov, ktoré majú presne vyfrézované vybratia z vnútornej strany puzdra záveru. K obstojnému chodu záveru prispieva predovšetkým absencia vonkajšieho vyťahovača a skutočnosť, že jeho povrch je leštený. Uzamknutie je bez akejkoľvek vôle, doslova pri uzamknutí záver "zaskočí" do krajnej uzamknutej polohy. Ovládanie záchytu záveru sa nachádza na ľavej strane puzdra záveru. Spúšťový mechanizmus nie je vybavený napínačikom spúšte, čo niekomu môže prekážať, skúsenému strelcovi s vypracovanou technikou odpaľovania však určite nebude robiť problém.

Továrensky nastavený chod spúšte je veľmi krátky, plynulý, s malým odporom. Zbraň je vybavená dvojpolohovou, takmer nehlučnou poistkou. Pri jej zaradení iba veľmi slabo cvakne, na jej úplne bezhlučné zaradenie je potrebné pomalé kontrolované presunutie do krajných polôh. Na to však stačí jednoduchý nácvik. Pri zaistenej zbrani je zároveň blokovaná možnosť otvorenia záveru. Zásobníkové zariadenie – jednoradový zásobník má kapacitu 3 kusy nábojov, záchyt zásobníka je ovládaný tlačidlom zakomponovaným do lúčika spúšte. Telo, dno aj podávač zásobníka sú vyrobené z čierneho plastu. Vybratie zásobníka zo zásobníkovej šachty je bezproblémové, po zatlačení na záchyt zásobníka tento vypadne tiažou sám do ruky.

Lúčik so zásobníkovou šachtou sú vyrobené metódou presného odlievania z kovovej zliatiny, ich povrch je upravený čiernym vypaľovacím lakom. Zbraň je vybavená mechanickými mieridlami, cieľnik je nastaviteľný, osadený nastaviteľným plátkom s mierkou, perličková muška je súčasťou oceľovej základne. Mieridlá sú dobre čitateľné a rýchlo zosúladiteľné. Aj štandardná verzia zbrane má pažbu z celkom kvalitného orecha s peknou kresbou, zdrsnenie na úchopových častiach je výrazné, s drsnou strojovou rybinou dobre padnúcou do ruky. Pažba je zakončená mäkkou gumenou pätkou s čiernou ozdobnou plastovou podložkou.

Povrch dreva je upravený lesklým tvrdeným polyuretánovým lakom. Pažba vo verzii štandard je amerického typu, vo verzii Lux je s bavorskou lícnicou. Hlaveň a puzdro záveru sú matne čiernené. Opracovanie plôch je štandardné, vonkajšie plochy sú leštené. Miestami je  na niektorých vnútorných plochách vidieť stopy po obrábacích nástrojoch, čo však pri zbrani tejto cenovej relácie možno tolerovať, pričom to neuberá na funkčnosti zbrane.

Praktické postrehy a skúsenosti

Zbraň pre jej rýchle testovanie bola vybavená puškovým zameriavacím ďalekohľadom značky Schmidt&Bender s parametrami 3-12x50. Predajca ponúka k zbrani na výber klasickú dvojdielnu násuvnú oceľovú montáž alebo jednodielnu weaver lištu. Priemer montážnych krúžkov je potom možné kombinovať podľa parametrov osádzaného puškohľadu. My sme zvolil dvojdielnu oceľovú montáž českého výrobcu určenú pre pušky Remington. Puzdro záveru guľovnice totižto kopíruje vonkajšími rozmermi a tvarom puzdra guľovníc Remington vo veľkosti S (Small). Teda je možné použiť ľubovoľnú montáž pre pušky Remington. Na rýchlu testovaciu streľbu bolo použité strelivo od fínskeho výrobcu Sako s poloplášťovou 8 g (123 grs.) strelou Gamehead a strelivo od firmy Geco s poloplášťovou 9,7 g (150 grs.) strelou. Streľba bola prevedená na otvorenej strelnici na vzdialenosť 50 m za použitia nastreľovacieho stojana, pri sedemnásobnom zväčšení optiky. Strieľal som vždy dva výstrely, pričom dosiahnuté dvojranové položky s nábojmi Sako nepresahovali kruhy s priemerom 18 mm. Otvory v terči sa spravidla navzájom dotýkali. Obdobné výsledky dosahovalo strelivo Geco, ktoré ma svojou presnosťou v tomto kalibri naozaj milo prekvapilo. Ovládanie zbrane je bezproblémové a pocit pri streľbe vzhľadom na kaliber bol naozaj veľmi príjemný. S prihliadnutím na použitú dĺžku hlavne je zbraň aj s bežnou továrenskou laboráciou veľmi presná, pričom takto dlhá hlaveň dokáže naozaj plne využiť klady tohto náboja. Pokiaľ chcete experimentovať s maximálnym balistickým potenciálom tohto náboja a prebíjate si strelivo pre svoju potrebu, mám za to, že táto zbraň je jedna z ciest. Celkovo možno hodnotiť testovanú zbraň ako veľmi zaujímavú, ponúkajúcu alternatívu z toho mála čo je na trhu dostupné. Túto „kompaktnú“ guľovnicu,  aj vzhľadom na jej nákupnú cenu Vám nebude ľúto v revíri využívať naozaj naplno, bez ohľadu na terén či počasie. Proste funkčný a spoľahlivý pracant s rozumnou prevádzkovou cenou streliva.   

Sabatti Rover 600 – technické údaje

Kaliber - 7,62x39 mm
Dĺžka hlavne - 560 mm
Uzamykanie - Modifikovaný systém Mauser 98
Hmotnosť – 3,2 kg
Povrchová úprava – Čiernenie/Čierny lak
Pažba - orech

text a foto: Ing. Igor Szegényi
článok je chránený autorským zákonom