Nachádzate sa na stránkach, ktoré môžu obsahovať informácie určené iba odbornej verejnosti v oblasti zbraní, streliva a vojenského materiálu.

Poľovnícka sezóna s puškou SABATTI SKL 98 DL

Asi pred rokom som na strelnici prvýkrát vystrelil z talianskej jednovýstrelovej guľovnice značky Sabatti SKL 98 DL. V katalógu sa mi puška páčila a túžil som si ju osobne vyskúšať. Preto som kontaktoval spoločnosť Brokovnice.sk a požiadal o zapožičanie zbrane za účelom jej recenzovania.

Po odskúšaní zbrane na strelnici, sme sa dohodli, že zbraň budem používať počas celej poľovníckej sezóny a závery dlhodobého testu budú zverejnené. Zaujímalo ma, ako zbraň zvládne nástrahy počasia v našich klimatických podmienkach. Ako a či budú fungovať všetky mechanizmy zbrane, keď bude pršať, keď bude mrznúť, alebo keď bude vonku neznesiteľné teplo.

Puška ma svojim vzhľadom zaujala na prvý pohľad. Vo všeobecnosti sú talianske zbrane známe svojim dizajnom a ani pri tejto zbrani to nie je inak. Štíhly a veľmi elegantný tvar zbrane je zvýraznený jemnou strojovou rytinou so zvieracími motívmi na závere. Orechová pažba s bavorskou lícnicou je ergonomicky tvarovaná a na predpažbí a pištoľovej rukoväti sa nachádza decentná rybina. Sabatti SKL 98 DL je dlhá ručná jednovýstrelová palná zbraň s lôžkovým záverom. Na temene lôžkového záveru sa nachádza kľuka, pomocou ktorej sa ovláda 600 mm dlhá za studena kovaná hlaveň s drážkovaným vývrtom, ktorá je adaptovaná do hlavňovej objímky s dvomi masívnymi záverovými hákmi. Charakteristickým prvkom zbrane je, že bicí mechanizmus nie je napínaný pri otváraní zbrane temennou kľukou, ale že puška je vybavená zariadením pre nezávislé manuálne napnutie bicieho mechanizmu, ktoré sa nachádza na krku pažby. Sofistikovaný mechanizmus umožňuje lovcovi, aby úderník napol až tesne pred streľbou. Tento typ napínania bicieho mechanizmu má vo svojom portfóliu viacero renomovaných výrobcov zbraní. Zavedením uvedeného spôsobu napínania bicieho mechanizmu sa zvýšila bezpečnosť zbrane proti nežiaducemu výstrelu. Poľovník môže s nábojom v nábojovej komore bezpečne chodiť po revíri aj celý deň a bicí mechanizmus napne zatlačením napínacej páky (hmatníka) smerom dopredu až tesne pred výstrelom. V prípade, že si výstrel rozmyslí, respektíve nebude môcť z nejakého dôvodu vystreliť, celý mechanizmus jednoducho a bezpečne deaktivuje.

Po nastrelení zbrane nemeckými nábojmi značky Brenneke so strelou TOG (hmotnosť strely 14,2 g / 220 grs.) na vzdialenosť 100 metrov, som mohol vyraziť do revíru. Spočiatku som si musel na zbraň zvyknúť. V podvedomí som neustále myslel na to, že v prípade neúspešného výstrelu, nebudem môcť rýchlo zopakovať. Možno aj preto som prvý výstrel viackrát „odložil“, aj keď sa vždy snažím riadne a zodpovedne zamieriť. Po prvom výstrele v revíri som však bez obáv začal poľovať. Kvalitný materiál, spôsob výroby hlavne, ale aj jej dĺžka majú veľký vplyv na presnosť zbrane. Priznám sa, že nie každý výstrel bol úspešný. Ak som však netrafil, bolo to spôsobené mojou chybou a nie chybou zbrane. Keďže pri love uprednostňujem posliedku pred postriežkou, prvé čo som si uvedomil pri SKL 98-čke, bola nízka hmotnosť pušky, Netvrdím, že si nerád sadnem na posed a pozorujem svet okolo seba. To nie! Avšak hlavne ráno sa veľmi rád prejdem po revíri a sledujem, ako sa príroda prebúdza do nového dňa. No a na dlhé prechádzky je táto zbraň ako stvorená. Raz som si vzal pušku aj na spoločnú poľovačku, kde som chcel ísť do pohonu. Nakoniec som stál na streleckom stanovišti, no keďže mi neprišla žiadna zver, ktorú bolo možné uloviť, z pušky som  v ten deň nevystrelil. Nemyslím si však, že je to zbraň vhodná na spoločnú poľovačku.

Zima bola ale tento rok miernejšia a aj k zveri prívetivejšia ako tá s predošlá. No keďže na miestach, kde som poľoval neklesli teploty výrazne pod bod mrazu, tak nemôžem zodpovedne zhodnotiť funkčnosť mechanizmov zbrane pri nízkych teplotách. Pri bežných poveternostných podmienkach však bolo všetko v úplnom poriadku a počas celej sezóny nedošlo na zbrani k žiadnej poruche. Aj keď puška viackrát zmokla, povrchová úprava kovových častí zbrane ako aj pažby zostala nezmenená. Samozrejmá však bola pravidelná a primeraná údržba pušky po love.

Po roku som sa vrátil so zbraňou na strelnicu, aby som zistil, či zbraň strieľa ako pred sezónou. Po odstrelení 5 ranovej položky za pevného uchytenia zbrane a za približne rovnakých poveternostných podmienok, bola vzdialenosť stredných bodov zásahov teraz a spred roka minimálna - cca 2 cm. Po prvotnej vizuálnej prehliadke zbrane, bola vykonaná fyzická prehliadka, ktorá pozostávala z rozloženia zbrane a posúdenia jednotlivých častí zbrane s dôrazom na stav vývrtu hlavne, nábojovej komory a vyťahovača, funkčnosti záverového ústrojenstva, funkčnosti spúšťového a bicieho mechanizmu. Po roku používania bolo zistené, že aj po niekoľkých desiatkach výstrelov či už na strelnici, alebo v revíroch, bolo ovládanie všetkých mechanizmov bezproblémové, záverové vôle boli nezmenené a presnosť pri streľbe zachovaná. Neboli spozorované ani žiadne poškodenia, respektíve deformácie vývrtu hlavne, nábojovej komory a ani vyťahovača.

Technické parametre testovanej guľovnice:

Kaliber

8x57JRS

Pažba

orechová s bavorskou lícnicou

Spúšťový mechanizmus

jednospúšť s manuálnym napínaním

Celková dĺžka

1040 mm

Dĺžka hlavne

600 mm

Hmotnosť

2,9 kg

Hlaveň

kovaná za studena

 

 text a foto: RNDr. Peter Jabrocký, PhD.
článok je chránený autorským zákonom